Aluminium i jego historia

Spread the love

Aluminum, dzięki swoim właściwościom, ma niezwykle szerokie zastosowanie w dzisiejszej technologii. Odkąd Sir Humphry Davy po raz pierwszy otrzymał aluminium w wyniku rafinacji elektrolitycznej w 1808 roku, metal ten przeszedł ogromną transformację.

Dzięki swemu podobieństwu do srebra, początkowo aluminium uznawane było za ‘szlachetny’ metal i używane było do wytwarzania medali wojskowych i  biżuterii. W roku 1856 powstała pierwsza przetwórnia aluminium we Francji, a w 1867 roku w Paryżu po raz pierwszy zaprezentowano druty i folię aluminiową. Wkrótce po tym zaczęto otwierać przetwórnie w kolejnych państwach, co zapoczątkowało produkcję aluminium na szeroką skalę.

W 1889 roku po raz pierwszy zaczęto produkować naczynia kuchenne – dzięki swej lekkiej wadze, wytrzymałości i odporności na rdzę, błyskawicznie wyparły one naczynia z żelaza czy miedzi.

W roku 1891 z polecenia Alfreda Nobla zbudowano pierwszą łódź pasażerską z użyciem aluminium. Wkrótce po tym metal ten używany był już przy budowie pociągów czy pierwszego sportowego automobilu, skonstruowanego przez Karla Benza. Pierwszy samolot, Flyer I, również zawierał w swej strukturze aluminiowe części.

Foto: pierwszy elektryczny automobil z nadwoziem z aluminium La Jamais Contente

W 1907 roku N.V. Neher zapoczątkował produkcję folii aluminiowej na szeroką skalę, tym samym wypierając z rynku folię cynową, powszechnie dotąd używaną. Dwa lata później Alfred Wilm, niemiecki metalurg, stworzył pierwszy stop aluminum, duralumin, który zawierał magnez, mangan i miedź. Stop aluminium był równie lekki, co czyste aluminium, ale za to znacznie twardszy, bardziej wytrzymały i elastyczny.

W 1911 roku, znana szwajcarska wytwórnia czekolady Tobler zaczęła używać folii aluminiowej do pakowania swoich produktów.

Wraz ze wzrostem produkcji aluminium, wzrastało jego użycie i zastosowanie. Zaczęto powszechnie używać go przy produkcji linii elektrycznych, w przemyśle budowlanym, czy transporcie. Lekkość aluminium i jego stopów pozwalała na tworzenie nowych technologii: samolotów, samochodów osobowych i ciężarowych, a nawet pierwszych sztucznych satelitów.

Foto: Sputnik I, pierwszy sztuczny satelita ziemi.

W 1958 zaczęto produkować pierwsze puszki aluminiowe, a już 9 lat później dwie najbardziej znane firmy produkujące napoje gazowane na stałe wprowadziły puszki do swej sprzedaży.

Dzisiejszy przemysł trudno wyobrazić sobie bez aluminium. Jego produkcja wciąż rośnie, w 1996 sięgnęła ponad 20 milionów ton, a w 2013 – 50 milionów ton. Dzięki innowacyjnemu zastosowaniu tego metalu wprowadzano nowe technologie obróbki powierzchni aluminium, dostosowując je do wymogów przemysłu: od prostego procesu anodowania, po nowoczesne pokrycia plazmowe, pozwalające na jeszcze szersze użycie aluminium w nawet najbardziej wymagających warunkach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *